Epoksi Zemin

Epoksi Zemin | Epoksi adı verilen malzeme işlem görerek elde edilen ve çeşitli faydalı özelliklere sahip olan bir malzemedir. Bu malzeme hem dayanıklı hem de esnektir. Kırılgan olmaması sebebi ile kaplama sektöründe yoğun olarak kullanılabilmektedir. Dayanıklı olma özelliği ise kullanıldığı tüm alanlarda epoksiye avantaj ve fayda sağlamaktadır. Bir plastik türü olarak adlandırılan epoksi malzeme geçirgen değildir ve malzeme içindeki boşluklar tamamı ile kapatılmıştır. Bu anlamda yalıtım malzemesi olarak da oldukça idealdir. Ürünün plastik yapılı olması içerisinde boşluk olmamasına rağmen esnek bir malzeme olmasını sağlar ve bu durum da kaplama işinde oldukça önemlidir. Kesilebilen ve şekil alabilen bu ürünler birçok sektörde kullanılmaktadır.

Kolay Temizlenebilir Zemin

Temizlik ve hijyenin ön planda olduğu sağlık ve gıda alanlarında yerlerin epoksi zemin malzemesi ile kaplanması bu alanlarda rahat bir şekilde temizlik yapılmasını sağlar. Üretim alanları dışında giriş ve koridorlar, ofisler ve hatta tuvalet ile mutfaklar bile sağlık ve hijyen açısından epoksi zemin ile kaplanmalıdır. Geçirgen olmayan bu malzemeler ısıdan, tozdan, sudan ve nemden etkilenmemektedir. Bu özelliği sayesinde ıslak ve kuru temizlikler çok kolay bir şekilde yapılmaktadır. Epoksi zeminin kullanıldığı bu alanlar her zaman temiz kalmaktadır. Epoksi malzemeler farklı renklerde olabilir. Kalınlığı ve malzemenin rengi kullanılacağı alana göre ya da dekorasyon özelliklerine göre seçilebilir. Epoksi zemin malzemesinde son teknoloji ise 3d yani üç boyutlu zemin kaplamadır. Bu malzemede epoksinin kalın kesit alanından faydalanılarak içerisine dağıtılan renkli partüküller ve desenler ile yukarıdan bakıldığında üç boyutlu bir görüntü oluşturmaktadır. Genelde özel alanlarda tercih edilen bu üç boyutlu epoksiler diğer epoksilerin taşımış olduğu tüm teknik özelliklere de sahiptir.

Epoksi Zemin Kaplama

Epoksi malzeme ile zemin kaplatmak için bu konuda hizmet veren firmalar ile görüşebilir. Zeminin alanına göre ya da kullanacağınız alanın özelliklerine göre malzeme seçimi yapabilirsiniz. Malzeme seçimi yaparken ürünün çeşidi ve kendi içinde ayrıldığı kalite de önemlidir. Taban alanı epoksi malzeme alınmadan önce enden ve boydan ölçülerek hesaplanmış olmalıdır. Kör noktalar da ölçüye dahil edilir.

Comments are closed.