Poliürea Zemin

Poliürea Zemin | Poliürea, sentetik poliol (amin ve polietheramin) ile izosiyanat kimyasallarının eşit miktarlarda karıştırılmasıyla elde edilen polimer malzemeye verilen isimdir. İlk karışım sonrası sıvı formda olup, daha sonra ise hızlıca katılaşma özelliği gösterir. Hiçbir uçucu organik bileşen veya solvent içermediğinden çevre dostudur. Yer altı sularına veya toprağa karışma riski yoktur. Mükemmel su geçirmezlik özelliği sayesinde özellikle su izolasyonu gerektiren işlerde son derece yaygın bir kullanım alanı olan inşaat malzemesidir.

Poliürea Zemin

Poliürea Nerelerde Kullanılır?

Teknolojinin gelişmesine paralel olarak hemen hemen her gün çok çeşitli ve üstün özelliklere sahip inşaat malzemeleri kullanıcı ihtiyaç ve problemlerinin çözümü amacıyla geliştirilmekte, üretilmekte ve piyasaya sunulmaktadır. Poliürea da son dönemde bu sektörde kendine yer edinmiş özellikle zemin kaplama ve su sızdırmazlığı gerektiren yüzeylerde yaygın kullanıma sahip bir kimyasal maddedir. Çok çeşitli kullanım alanı bulunmakla beraber bu kullanım alanlarına örnek olarak; temel veya perde su yalıtımı, soğuk hava depoları, banyo ve hamam zeminleri, içme suyu tesis ve depoları, çatı olukları, hayvan barınakları, yüzme ve süs havuzları, tekne ve gemiler, tank ve silolar, otoparklar, hastanenler, kafe ve alışveriş merkezleri sayılabilir.

Poliürea Zemin Kaplama Nasıl Uygulanır?

Poliürea kaplama yapılacak alanının pürüzsüz, düz ve kuru bir alan olması gerekir. Eğer alan kaplama için uygun değilse uygun hale getirilir. Uygun şartlara sahip alan elde edildikten sonra uyumlu renkler seçilir. İlk olarak bir kat astar boya kullanılır. Astar boyanın kuruma işlemini takiben uygulanacak asıl boya alana serilir. Kuruması için en az 24 saat beklenir. Bu işlem sonrasında ise kaç kat zemin kaplama yapılacaksa işleme devam edilir. En son kat kaplama işlemi bittikten sonra 7 gün içerisinde zemin kaplaması tamamlanmış ve teslim edilmiş olacaktır.

Poliürea Zemin ‘in Avantajları ve Özellikleri Nelerdir?

Poliürea zemin sahip olduğu teknik özellikler sayesinde diğer alternatif zemin kaplama malzemeleri ile kıyaslandığında pek çok avantaja sahiptir. Bu avantajlardan bazıları;

Mükemmel derecede su izolasyonu sağlar.

Uygulaması kolay ve hızlıdır.

Hijyen gerektiren mekanlarda kullanım için uygundur, bakteri üretmez, bakteri, haşerat ve böcek barındırmaz.

Çok geniş renk seçeneği mevcuttur.

Basınçlı püskürtme metodu ile uygulandığı için çok yüksek boşluk doldurma ve difüzyon imkanı sunar.

İster dikey, ister yatay, ister eğimli zeminlere kolaylıkla uygulanabilir.

Uygulanan yüzeye yapışma kabiliyeti çok yüksek olmakla birlikte aşınmaya karşı oldukça dirençlidir.

Çeşitli yüzey alanlarına uygulanabilir (metal, ahşap, beton).

Mükemmel esneklik ve genleşme özelliği vardır, elastik özelliği yüksek olduğu için çatlama yapmaz.

Poliürea Zemin Kaplama Uygulamasını Kimler Yapar?

Poliürea zemin kaplama profesyonel boyacılara yaptırılabilir. Bununla birlikte uygulama kolaylığı sebebiyle (rulo, fırça vb. ile sürülebilme) poliürea zemin kaplama işi, gerekli koruyucu önlemler alınmak şartıyla kullanıcı tarafından da gerçekleştirilebilir.

Bu zemin kaplama tekniğinde bahsedilen tüm bu konulara ek olarak şunları söyleyebiliriz. Bu kaplamayı yaptırmadan önce mutlaka bu konuda tecrübeli bir ekiple çalışılması gerekir. Alanında uzman bir teknik ekiple, piyasada güzel işler yapmış tecrübeli firmamız; size zemin kaplama konusunda beklentilerinizi karşılayacak bir hizmet vermektedir. Sağlıklı bir hizmet almak ve kaplamanızın ömrünün uzun olması için önemli olan malzeme kalitesini önemseyen firmamız, tüm müşterilerimiz için memnuniyeti ön planda tutmaktadır.

Comments are closed.